Seter Irlandzki

SETER IRLANDZKI

 

RYS HISTORYCZNY

Ten seter, hodowany w Irlandii, miał zawsze kolor rudy (mahoniowy) W różnych odcieniach, jednolity lub łaciaty biało-rudy. Maść łaciata jest starsza, psy w tym kolorze nieco odbiegają wyglądem (zwłaszcza głowy) od psów jednolicie rudych, zachowując większe podobieństwo do spaniela, od którego rasa się wywodzi. Chociaż umaszczenie łaciate straciło mocno na popularności, trwa jednak do dzisiaj i jest uznane przez wzorzec. Niektórzy myśliwi twierdzą, że pies tego koloru jest na polowaniu bardziej widoczny i przez to mniej narażony na niebezpieczeństwo przypadkowego odstrzału. Na dzisiejszy wygląd setera irlandzkiego miała prawdo podobnie spory wpływ domieszka krwi setera angielskiego i pointera, którego wśród seterów najbardziej przypomina, a może i charta rosyjskiego.

Do XVIII wieku setery irlandzkie były głównie łaciate – białe i czerwone. Jednak w miocie rodziły się często zwierzęta czysto rude, które były szczególnie cenione. Hodowlę setera irlandzkiego poprowadzono w kierunku utrwalenia tej cechy i dziś szczyci się pięknym jednolitym kolorem świeżo wyłuskanego kasztana. Odmiana czerwono-biała została uznana za odrębna rasę, ale wciąż jeszcze nie zdobyła popularności swego jednolicie rudego krewniaka.

Najbliższymi jego krewnymi są seter angielski i seter szkocki – Gordon. Seter irlandzki pojawił się po raz pierwszy w roku 1825 dzięki angielskiemu lordowi Sir Laverack, miłośnikowi nakrapianych seterów angielskich.

 

CHARAKTERYSTYKA RASY

Seter irlandzki od lat cieszy się niezachwianą popularnością, której nie szkodzi ani upływ czasu, ani moda. W Polsce jest bardzo lubiany i popularny. Ma wspaniałe usposobienie, jest przyjazny, radosny, wesoły i ruchliwy. Z racji swojej wysokiej inteligencji, niezależności, a czasami nawet złośliwości ich szkolenie wymaga dużo cierpliwości i konsekwencji. Dojrzewa powoli, dzięki czemu swoją szczenięcą radość i aktywność utrzymuje na wysokim poziomie przez kilka lat. Nic więc dziwnego, że sprawdza się jako świetny towarzysz zabaw dla aktywnych starszych dzieci, dla młodszych bywają zbyt przytłaczające.

 

 

Anna Wolke (Miyavi FCI)