Pointer

POINTER

 

RYS HISTORYCZNY

Pointer jest jedną z najstarszych ras myśliwskich. Wyhodowano go w Wielkiej Brytanii i używano do polowań na ptactwo już w XVIII wieku. Nazwa rasy pochodzi od angielskiego słowa „to point", które oznacza „wskazywać".

Do utworzenia rasy, której pochodzenie nie jest do końca wyjaśnione, przysłużyły się głównie hiszpańskie krótkowłose psy myśliwskie, które miały wrodzoną umiejętność zatrzymywania się przed spotkaną zwierzyna. Psy te zostały przywiezione do Anglii przez oficerów brytyjskich powracających po pokoju w Utrechcie (1713). Wielu historyków uznaje Hiszpanię za rzeczywisty kraj pochodzenia rasy. Przodkowie Pointera prawdopodobnie posiadają krew wyżła hiszpańskiego i innych ras, takich jak foxhound i bloodhound z których dziedziczą zdolności węchowe, greyhound (szybkość), oraz bull terriera (wytrwałość).

Dawniej, a w Anglii do dziś, zadaniem pointera było szukanie i wystawianie ptactwa, przeważnie w polu. Wymagana od niego zatem pracy tylko przed strzałem. W Polsce używa się go także jako aportera, a nawet niekiedy do pracy w wodzie, robiąc z niego tym samym psa wszechstronnie użytkowego. Pomimo arystokratycznego wyglądu jest to pies typowo myśliwski, bardzo ceniony w łowiectwie, rzadko spotykany w domach w roli psa pokojowego, psa do towarzystwa i zresztą niezbyt do tego polecany. Jest szybki i wytrzymały, ma przyjazne i zrównoważone usposobienie, wymaga dużo ruchu w terenie. Aktualnie, Pointery są uważane za jedne z najlepszych psów myśliwskich na ptactwo. Amerykański Kennel Club uznał Pointery w 1884 roku jako rasę należącą do Amerykańskiego „Sporting Group”, niedługo potem bo na początku XX w. Angielski Kennel Club dodał ich do „Gun Dog Group”.

 

CHARAKTERYSTYKA RASY

Pointer jest sympatycznym towarzyszem. Posiada ducha rywalizacji i wrodzoną niezależność, bywa zabawny oraz złośliwy. Sprawdza się jako doskonały stróż- pilnuje własności i alarmuje, gdy coś jest nie tak. W szkoleniu posłuszeństwa jest chętny i wyrozumiały. Wymagają wczesnej socjalizacji i treningów.

 

Anna Wolke (Miyavi FCI)